Başlangıç / Eğitim Haberleri / Hemşire Yardımcısı Bölümü Öğrencilerine Müjdeli Açıklama

Hemşire Yardımcısı Bölümü Öğrencilerine Müjdeli Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdem Hastanesi Güneşli şubesinin açılışında konuştu.16 Nisan’ın önemine değinen Erdoğan, “Çünkü bürokratik oligarşi önümüzü kesiyor. Sağlık Meslek Liselerinden dahi mezun olanların önünü açmamız lazım” dedi.  Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de doktor yardımcılığı getireceklerini 4 yıllık mezunu hemşilerin hastanelerde reçete yazma yetkisi olacağını söyleyen Erdoğan değişimin nasıl gerçekleşeceğinin sinyallerini de vermiş oldu. Üniversite mezunlarının reçete yazma yetkisi olacağını lise mezunlarının ise hemşire olarak mezun olacaklarını ifade etmiş olan Erdoğan bu anlamda bu liselerde okumak isteyen öğrencilere de ümit kaynağı olmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hemşirelik liselerinden dahi, meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. 2 yıllık meslek yüksekokullarının önünü süratle açmamız lazım ve onların önünü açtığımız andan itibaren 4 yıllıklarda da şu anda diyelim ki Amerika’da 4 yıllık hemşire, aynı zamanda doktor yardımcısı olarak görev yapıyor. Reçete yazma salahiyeti var. Nerede, hastanede. Bunu biz niye yapmıyoruz. Bunu biz de yapacağız.”

Erdoğan, ayrıca sağlık meslek lisesi mezunlarının hemşire yardımcısı değil direk hemşire olarak mezun olacakları müjdesini verdi. Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ”Sağlıkta şu anda en önemli eksiğimiz doktor. Hemşire, şimdi hemşire kardeşlerimiz pankartları açmışlar. Onları da çözeceğiz. Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız, merak etmeyin, onu da çözeceğiz. Açığımızı biliyorum. İşte 16 Nisan bunun için önemli. 16 Nisan’daki evet bunun için önemli. Hemşirelik liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. 2 yıllık meslek liselerin önünü açmamız lazım. Doktor eksiğimizi inşallah, şu anda sadece doktor yetiştirmeye yönelik üniversiteler açmaya başladık.